Szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie przekroczył liczbę 250 operacji ortopedycznych wykonanych z wykorzystaniem systemu robotycznego ROSA. To jeden z najważniejszych projektów robotycznych w małopolskiej ochronie zdrowia i przykład rosnącego wykorzystania nowoczesnych technologii w leczeniu pacjentów.
Od pierwszych zabiegów stawu kolanowego po bardziej zaawansowane operacje biodra – robot ROSA stał się ważnym wsparciem dla zespołu ortopedów krakowskiego szpitala. Dzięki temu coraz większa grupa pacjentów może korzystać z nowoczesnych metod leczenia. – Gratuluję całemu personelowi medycznemu wykonania 250 operacji z wykorzystaniem robotyki w ortopedii. To powód do dumy dla Małopolski i wyraźny dowód na to, że nasze szpitale konsekwentnie sięgają po nowoczesne technologie, które realnie podnoszą jakość leczenia pacjentów – podkreśla Łukasz Smółka.
Wdrożenie systemu robotycznego w Szpitalu Rydygiera było możliwe po modernizacji Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, przeprowadzonej w 2022 roku. Dwa lata później placówka jako pierwsza w Małopolsce i trzecia w Polsce rozpoczęła wykonywanie zabiegów z wykorzystaniem systemu ROSA.
Początkowo technologia była wykorzystywana przede wszystkim podczas operacji stawu kolanowego. Pod koniec 2025 roku zakres wykonywanych procedur rozszerzono również o zabiegi dotyczące stawu biodrowego. Jak podkreślają lekarze, robot nie zastępuje specjalisty, ale stanowi narzędzie wspierające jego pracę. – Żadne urządzenie nie zastąpi nigdy w 100 proc. lekarza i wciąż sukces operacji ortopedycznych będzie uzależniony od wiedzy i doświadczenia operatora, ale jestem przekonany, że warto i trzeba wykorzystywać nowe technologie w naszej codziennej pracy. I taki jest cel zastosowania robotyki na Oddziale Ortopedii – mówi dr Grzegorz Kwiatkowski.





















