Czy ktoś zanieczyścił Zakrzówek? Miasto szuka świadków po nagłym zamknięciu kąpieliska

W poniedziałek mieszkańcy Krakowa mogli cieszyć się początkiem sezonu kąpielowego na Zakrzówku. Baseny zostały otwarte o godz. 14, jednak już po kilku godzinach obiekt zamknięto. Powodem było wykrycie w jednej z niecek basenowych nieznanej substancji. Miasto nie wyklucza udziału osób trzecich.

Jak poinformował Zarząd Infrastruktury Sportowej, podczas prac technicznych prowadzonych na terenie kąpieliska zauważono w wodzie nieokreśloną substancję. Na miejsce wezwano strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Strażacy nie stwierdzili zagrożenia chemicznego, jednak ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o natychmiastowym zamknięciu kąpieliska. Baseny pozostaną nieczynne do czasu przeprowadzenia dodatkowych badań laboratoryjnych i uzyskania ich wyników.

Badania mają odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie jest wykryta substancja oraz czy mogła stanowić zagrożenie dla osób korzystających z kąpieliska. Na razie nie wiadomo również, w jaki sposób znalazła się w wodzie.

ZIS zwraca uwagę, że nie można wykluczyć celowego działania – Na obecnym etapie nie można jednoznacznie określić przyczyn pojawienia się substancji w wodzie ani wykluczyć udziału osób trzecich – informuje Zarząd Infrastruktury Sportowej. Z tego powodu urzędnicy apelują do mieszkańców o pomoc. Poszukiwane są osoby, które mogły być świadkami zdarzenia lub posiadają informacje mogące pomóc w ustaleniu okoliczności pojawienia się substancji w wodzie. Świadkowie mogą kontaktować się z Zarządem Infrastruktury Sportowej w Krakowie pod numerem telefonu 12 616 63 00 lub mailowo na adres sekretariat@zis.krakow.pl.

Na razie nie wiadomo, kiedy kąpielisko zostanie ponownie otwarte. Decyzja będzie zależała od wyników badań laboratoryjnych.

Nie przegap najważniejszych informacji z Krakowa. Zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Przewijanie do góry