Kolejni chętni do rządzenia Krakowem. Pietrzyk rusza do wyścigu, PiS stawia na Drewnickiego

Lista kandydatów w przedterminowych wyborach prezydenta Krakowa stale się wydłuża. We wtorek start potwierdził były wieloletni radny Sławomir Pietrzyk, a kilka godzin później Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie ogłosiło, że jego kandydatem będzie Michał Drewnicki.

Po referendum z 24 maja, w którym mieszkańcy odwołali prezydenta Aleksandra Miszalskiego, polityczne przygotowania do przedterminowych wyborów nabierają tempa. We wtorek poznaliśmy dwóch kolejnych kandydatów, którzy chcą powalczyć o najważniejszy urząd w mieście.

Pietrzyk: chcę reprezentować spokojną lewicę

Jako pierwszy swoją kandydaturę oficjalnie ogłosił Sławomir Pietrzyk. Podczas konferencji prasowej przed magistratem kandydat Socjaldemokracji Polskiej przedstawił się jako reprezentant „spokojnej, dystyngowanej lewicy”. Pietrzyk od lat jest związany z Krakowem. Przez ponad cztery dekady pracował jako dziennikarz, a przez 17 lat zasiadał w Radzie Miasta Krakowa. Przez 12 lat pełnił funkcję jej wiceprzewodniczącego. Zajmował się również kontrolą finansów miasta, przewodnicząc komitetowi audytu.

Podczas prezentacji kandydatury nie ukrywał, że za wzór samorządowca uważa wieloletniego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Zapowiedział również, że jeśli wygra wybory, nie planuje przeprowadzać politycznych czystek w magistracie. Wśród swoich najważniejszych priorytetów wymienił kwestie finansów miasta oraz politykę senioralną. Jak podkreślał, chce szczególnie zajmować się problemami starszych mieszkańców Krakowa, w tym osób mieszkających w budynkach bez wind. Odniósł się także do Strefy Czystego Transportu. W jego ocenie ewentualne ograniczenia powinny być wprowadzane etapami – najpierw w ścisłym centrum miasta, a dopiero później rozszerzane na kolejne obszary.

PiS oficjalnie wskazało swojego kandydata

Kilka godzin później własnego kandydata przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość. Decyzję ogłosił rzecznik partii Rafał Bochenek po posiedzeniu komitetu politycznego ugrupowania. PiS postawiło na Michała Drewnickiego, obecnego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa, pełnomocnika partii w Krakowie i rzecznika małopolskich struktur ugrupowania.

Według Rafała Bochenka kandydatura Drewnickiego uzyskała jednogłośne poparcie całego komitetu politycznego PiS. Rzecznik podkreślał, że kandydat od lat działa w samorządzie i jest dobrze znany mieszkańcom Krakowa. Drewnicki swoją działalność samorządową rozpoczynał w Radzie Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Do Rady Miasta Krakowa został wybrany po raz pierwszy w 2014 roku i od tego czasu nieprzerwanie pozostaje radnym.

Prawo i Sprawiedliwość liczy również na szersze porozumienie po prawej stronie sceny politycznej. Rafał Bochenek zaapelował do Konfederacji o rozważenie poparcia kandydatury Drewnickiego. Sam kandydat potwierdził swój start w mediach społecznościowych. Zapowiedział, że szczegóły programu wyborczego przedstawi w poniedziałek. W krótkim wpisie zadeklarował, że chce zakończyć – jak napisał – „Kraków dwóch kategorii”.

Coraz dłuższa lista kandydatów

Przedterminowe wybory prezydenta Krakowa mają zostać przeprowadzone w ciągu 90 dni od ogłoszenia wyników referendum. Dokładna data głosowania nie została jeszcze wyznaczona. Na liście kandydatów znajdują się już m.in. Marian Banaś, Aleksandra Owca, Bartosz Bocheńczak, Michał Klimek, Grażyna Zofia Świat oraz Marianna Schreiber.

Nie przegap najważniejszych informacji z Krakowa. Zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Przewijanie do góry