Elektrociepłownia w Łęgu zrobiła kolejny krok w stronę ograniczania wykorzystania węgla. PGE Energia Ciepła rozpoczęła budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, który zasili nowe jednostki gazowe powstające na terenie zakładu. Inwestycja o wartości blisko 21,6 mln zł ma zostać ukończona w 2028 roku.
Nowa infrastruktura połączy krakowską elektrociepłownię z krajowym systemem przesyłowym operatora Gaz-System. Dla PGE to jeden z kluczowych elementów przebudowy systemu ciepłowniczego Krakowa i stopniowego przechodzenia z węgla na gaz. Gazociąg będzie miał około pięciu kilometrów długości. Zostanie poprowadzony od stacji gazowej w rejonie ul. Bugaj, następnie przez tereny niezabudowane w kierunku północnym. Po około 2,6 kilometra instalacja zostanie przeprowadzona pod Wisłą metodą bezwykopową. Dalej trasa pobiegnie wzdłuż wałów i dotrze do terenu elektrociepłowni w Łęgu.
Za realizację inwestycji odpowiada firma JT. Oprócz samego gazociągu powstaną także dwa zespoły zaporowo-upustowe odpowiadające za bezpieczne funkcjonowanie instalacji. Nowy gazociąg ma zasilać budowane obecnie jednostki kogeneracyjne. W elektrociepłowni trwa pierwszy etap budowy nowego źródła ciepła opartego na dwóch układach silników gazowych. Łączna moc instalacji wyniesie około 100 MWe i 100 MWt.
– Budowa gazociągu zasilającego krakowską elektrociepłownię to ważny etap transformacji w kierunku ograniczania emisji i budowy przyjaznego środowisku systemu ciepłowniczego. Doprowadzenie gazu pozwoli na zasilenie paliwem aktualnie budowanych wysokosprawnych jednostek kogeneracyjnych o łącznej mocy ok. 100 MW. Realizujemy inwestycję, dzięki której miasto zyska ekologiczne źródło ciepła. To fundament bezpiecznej i stabilnej przyszłości energetycznej miasta – podkreśla prezes PGE Energia Ciepła Grzegorz Krystek.
Paliwo dostarczane nowym gazociągiem ma zasilić powstające w elektrociepłowni jednostki kogeneracyjne. W Krakowie trwa obecnie pierwszy etap budowy nowego źródła ciepła, które będzie składało się z dwóch układów silników gazowych o mocy 49,9 MW każdy. Łączna moc instalacji wyniesie ok. 100 MWe i 100 MWt. „To kolejny ważny krok w realizacji projektu, dzięki któremu ogrzewając domy i mieszkania Krakowian gazem, poprawimy jakość powietrza i wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne miasta” – powiedział cytowany w komunikacie Krzysztof Danielczyk, dyrektor krakowskiego oddziału PGE Energia Ciepła.
Krakowska elektrociepłownia należy do PGE Energia Ciepła – największego w Polsce producenta energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji. Spółka posiada 16 elektrociepłowni, około 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji oraz sieci ciepłownicze o długości 725 kilometrów.





















