Marsz Równości przeszedł przez Kraków. Młodzież Wszechpolska zorganizowała kontrmanifestację (Video)

Ulicami Krakowa przeszedł w sobotę XXII Marsz Równości organizowany przez Stowarzyszenie Queerowy Maj. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Nie rzucim ziemi”, a jego uczestnicy przeszli z placu przed Muzeum Narodowym przez centrum miasta aż do Rynku Podgórskiego. W tym samym czasie własną kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Marsz rozpoczął się o godz. 14 przed Muzeum Narodowym. Trasa prowadziła przez Rynek Główny, okolice Wawelu, Kazimierz i Most Piłsudskiego. W wydarzeniu pojawiły się zarówno tęczowe symbole, jak i patriotyczne oraz regionalne akcenty nawiązujące do folkloru. Organizatorzy podkreślali, że hasło tegorocznego marszu zostało zaczerpnięte z „Roty” Marii Konopnickiej. Jak tłumaczyło Stowarzyszenie Queerowy Maj, miało ono zwracać uwagę na potrzebę życia w Polsce bez konieczności wyjazdu za granicę w celu zawierania związków czy zapewnienia bezpieczeństwa swoim rodzinom. W tym samym czasie własny kontrmarsz organizowała Młodzież Wszechpolska. Działacze środowiska narodowego publikowali wcześniej w mediach społecznościowych zapowiedzi manifestacji oraz krytyczne komentarze wobec Marszu Równości. Organizacja podkreślała, że chce – jak napisano – „stać na straży wartości i polskiej tradycji”.

Nie przegap najważniejszych informacji z Krakowa. Zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Przewijanie do góry