W Łagiewnikach spotkają się rodziny dzieci utraconych. W sobotę IX Ogólnopolska Pielgrzymka

W najbliższą sobotę, 16 maja, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się IX Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Dzieci Utraconych. Do Krakowa przyjadą rodzice, dziadkowie i bliscy dzieci zmarłych przed narodzinami oraz po narodzinach – niezależnie od okoliczności śmierci.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Regina Caeli w bazylice sanktuarium. Bezpośrednio po niej odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie ks. dr Franciszek Ślusarczyk, wieloletni rektor i duszpasterz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po Eucharystii zaplanowano nabożeństwo zawierzenia zmarłych dzieci Bożemu Miłosierdziu.

Organizatorzy podkreślają, że pielgrzymka ma być przede wszystkim przestrzenią wspólnej modlitwy i wsparcia dla rodzin dotkniętych stratą dziecka – W obliczu śmierci dziecka rodzi się wiele pytań, ale pozostaje właściwie tylko jedna odpowiedź: „Panie, do kogóż pójdziemy? Tylko Ty masz słowa życia wiecznego” – mówi dr Piotr Guzdek z Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. – Tymi słowami pragniemy zaprosić rodziców, dziadków i wszystkie osoby dotknięte śmiercią dziecka na dziewiątą Pielgrzymkę Rodzin Dzieci Utraconych w Krakowie-Łagiewnikach – dodaje.

Podczas nabożeństwa uczestnicy otrzymają okolicznościowe świece oraz akty zawierzenia. Świece zostaną odpalone od paschału – symbolu Jezusa Zmartwychwstałego. Jak podkreślają organizatorzy, wspólna modlitwa ma być również formą dziękczynienia za życie dzieci utraconych.

Rodziny proszone są także o przyniesienie kart z imieniem i nazwiskiem oraz datą śmierci dziecka. Zostaną one złożone na ołtarzu podczas procesji z darami. Po zakończeniu pielgrzymki imiona dzieci mają zostać wpisane do prowadzonej w sanktuarium Księgi Dzieci Utraconych – Takie karty będzie można wypełnić również na miejscu przed Mszą świętą. Wolontariusze będą czekali na pielgrzymów i pomogą w zgłoszeniu imienia zmarłego dziecka – wyjaśnia dr Guzdek.

Pielgrzymka skierowana jest do rodzin dzieci nienarodzonych i narodzonych, które zmarły m.in. wskutek poronień samoistnych, chorób, wypadków komunikacyjnych czy śmierci samobójczej. Organizatorzy podkreślają, że zaproszona jest każda osoba, która doświadcza żałoby po stracie dziecka w rodzinie.

Za organizację wydarzenia odpowiadają Wydział Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin Dzieci Utraconych Archidiecezji Krakowskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Nie przegap najważniejszych informacji z Krakowa. Zapisz się do naszego newslettera już teraz!

Przewijanie do góry